Aranżacja balkonu – co musisz wiedzieć?

Balkon w bloku nie ma zazwyczaj zbyt dużej powierzchni. Nie liczy się jednak wielkość a projekt. Nawet niewielki balkon może być ciekawy i doskonale zaaranżowany. Aranżacja niewielkiego tarasu powinna być przede wszystkim użyteczna.
Na niewielkie tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub ukryjemy do skrzyni. Ciekawym wyjściem są również stoliki montowane na poręczy albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają ładnie i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku małych balkonów warto również wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki lub doniczki z kwiatami. Funkcję oświetlenia na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch owinięty naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić aranżując magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym natomiast można dodatkowo wykorzystać lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe zamontować kinkiety. Niezwykle ciekawym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z tarasami z klimatów PRL. Dziś wracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Aranżacja balkonu w domu to nie lada wyzwanie – niewielka przestrzeń sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do zwykłych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o nudnym balkonie, który niczym się nie odznacza, zobacz ten wpis i dowiedz się jak urządzić balkon!
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest dobry (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich atrakcyjność oraz niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle popularną i nie drogą wersję odrestaurowania podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez trudności poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie wymaga kapitalnej przebudowy, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać naprawy jedynie trefne egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel fugę, wtedy za pomocą młota i dłuta delikatnie rozbić płytkę i wyciągnąć złamane kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na których panuje półcień, temp. jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na balkonach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się słoneczną pogodą przez cały rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem szczególnie istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Ważne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak ciągle będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało lub czerwono, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domu. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze przemyśleć.