Aranżacja balkonu – zobacz wady i korzyści!

Aranżacja balkonu w bloku to nie lada wyzwanie – mała powierzchnia sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do prostych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o nudnym balkonie, który niczym się nie wyróżnia, sprawdź ten post i dowiedz się jak zaaranżować balkon!

Na małe balkony najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub ukryjemy do skrzyni. Ciekawym rozwiązaniem są również stoliki montowane na balustradzie albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają ładnie i nie zabierają wiele miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich balkonów warto również wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki albo doniczki z kwiatkami. Rolę światła na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch opleciony naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić kreują czarodziejski klimat po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na szerszym natomiast można również wykorzystać lampy zewnętrzne stojące czy na stałe zamontować kinkiety. Najbardziej znanym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z balkonami z klimatów PRL. Obecnie powracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentach.

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne surowce, warto zakupić drewniane osłony na doniczki albo wybrać ceramikę, która prezentuje się geometrycznie, a w dodatku jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla kondycji kwiatów balkonowych – czytaj więcej!

Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest odpowiedni (są odpowiednio przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich estetyka i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle prostą i nie drogą wersję odrestaurowania podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez trudności poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do kolejnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie wymaga kapitalnej przebudowy, a uszkodzone są wyłącznie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie tylko uszkodzone sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wówczas za pomocą młota i dłuta delikatnie rozbić kafelek i wyciągnąć złamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zatrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem szczególnie istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak wciąż będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domku. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze rozważyć.