Aranżacja poddasza – sprawdź jak uniknąć błędów!

Niewątpliwie najpopularniejszym sposobem zagospodarowania poddasza stanowi urządzenie tam sypialni. Wszechobecne skosy oraz elementy konstrukcyjne wydają się skutecznie blokować okazję innego zagospodarowania.
Na poddaszu równie świetnie można wykonać dodatkowe sypialnie, toaletę, czy tradycyjny schowek. Do wykonania orientacyjnego kosztorysu konieczne będzie odpowiedzialne ustalenie wymiarów całego mieszkania. Skosy są integralnym składnikiem większości mieszkań urządzanych na poddaszu. Natomiast ich zaaranżowanie bywa trudne. To częste, jednak złe rozumowanie, zwłaszcza w przykładzie poddasza małego lub stanowiącego jedno pomieszczenie. Chcąc spożytkować ustronność oraz kameralny klimat poddasza, możemy urządzić w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym projekcie warto zamówić zrealizowanie regałów na książki dopasowanych do skosów. Dzięki temu znakomicie zagospodarujemy wszelkie zakamarki, a prywatna biblioteczka nabierze niepowtarzalnego klimatu. Aranżując zakątek do czytania, zdecydowanie musimy pamiętać o dobrym świetle, które nie będzie drażniło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem wielkich problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to specjalna przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na niekorzystne działanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda osiadać będzie na ścianach oraz suficie w konsekwencji, czego w mieszkaniu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach konstrukcji, które wymagają określonej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być fatalnie oświetlona, część zaś wprost przeciwnie. Biurko powinno natomiast być tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze światłem dziennym. Dodatkowo, w takim projekcie, warto również wspominać konieczności doposażenia okien w żaluzje bądź zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z letnim, intensywnym słońcem wdzierającym się przez okna.

Sypialnia na poddaszu to wielkie szczęście. Należy je dobrze wykorzystać, nie tracąc żadnego metra. Można to osiągnąć np. dzięki pomalowaniu skośnych ścian wprost nad łóżkiem i sufitu, na ulubiony odcień. A dzięki temu już zawsze będziecie wstawać jedynie dobrą nogą.
By poddasze mogło zostać poddane aranżacji na poddasze użytkowe trzeba przeprowadzić zmiany sposobu wykorzystania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych punktów architektury dachu, jako punktu dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto urządzić w radiowe sterowanie oknem i dodatkami za pomocą pilota czy przełącznika naściennego. Urządzając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie mebli. Ich umieszczenie uzależnione jest od wysokości skosów. Większe partie poddasza to doskonałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Gdy już wiemy, którą role przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet i najbardziej skomplikowanych do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, iż przestrzeń pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, stąd warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dobierzemy do wszelkich kątów, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najprzyjemniejszych powierzchni do projektowania i adaptacji, ale jest kilka wytycznych i stałych, których przestrzeganie bardzo uprości nam adaptację poddasza. Zanim jednak podejdziemy do działania, musimy wykonać dogłębną analizę poziomu technicznego obiektu, oraz następnie zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ów remont przygotować a także czy będzie nam się to faktycznie opłacało.