Baterie kuchenne – co musisz wiedzieć?

Przeprowadzając kompletny remont kuchni należałoby pokusić się również o wymianę baterii kuchennej. Pamiętaj, istotne jest, by aranżacja była jednolita oraz przede wszystkim funkcjonalna.
Dobierając baterie kuchenną należałoby zastanowić się nad jakością która nas interesuje. Chromowana warstwa baterii chroni ją przed brzydkimi odciskami paluchów. Kolejnym atutem jest prostota mycia. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy zdani na kojarzące się z minioną epoką białe kurki z niebieskim oraz czerwonym kółeczkiem, oznaczającym temperaturę wody. Producenci, wyszli vis-a-vis oczekiwaniom klientów, oferują baterie, jakich wygląd idealnie pasuje nawet do modernistycznego wystroju kuchni. W rozwiązaniu obejmującym ruchomą wylewkę z funkcją prysznica, końcówka jest podłączona do węża, który można wyciągnąć do miejsca, gdzie konieczny jest strumień wody. Nadaje się idealnie do mycia sałaty oraz napełniania garnków. Baterie zlewozmywakowe ścienne, jak sama definicja wskazuje montuje się na ścianie nad zlewem. Baterie kuchenne ścienne są przykręcone do rur z ciepłą i zimną wodą. Jeszcze kilka lat temu to rozwiązanie było powszechnie stosowane, ale aktualnie jest wypychane przez baterie stojące.

Na rynku dostępne są również modele z wylewką, jakiej wysokość możemy zmniejszać czy z całkowicie ruchomymi korpusami, które można wyciągnąć i ustawić na zlewie. To wspaniałe rozwiązanie, gdy zlewozmywak montowany jest pod oknem w kuchni.
Modele z wyciąganą wylewką ułatwią napełnianie wysokich naczyń wodą. Dzięki wyciąganej wylewce używanie baterii jest proste a także praktyczne. Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest perlator z systemem anti scale. Jest to mała siateczka, jaka napowietrza wodę. W efekcie używamy jej mniej. Dopasowana do naszych potrzeb wylewka to podstawa praktyczności. Należałoby mieć na uwadze, że im wyższa wylewka, tym łatwiej jest z niej korzystać – pozostaje więcej przestrzeni do pracy. Sprawdzi się jednak raczej w przypadku dużych, wielokomorowych, głębokich zlewów – wysoka wylewka i średni jednokomorowy zlew to połączenie, jakie należy niesłychanie dobrze przemyśleć. Należy tak wybrać dane rozwiązanie, aby zyskać najbardziej komfortowy system, a jednocześnie – zadbać o proporcje. Na początku zwróćmy zatem uwagę, by kran był dostosowany wielkością do zlewozmywaka. Przy większych oraz dwukomorowych warto zadbać, by miał także duży kąt obrotu. Dobrze też, by był łatwy w obsłudze a także łatwo się odkręcał, jest to kluczowe w sytuacji, gdy mamy brudne dłonie oraz próbujemy odkręcić dźwignię łokciem. Naturalnie, równie istotny co ergonomia jest wygląd, wylewka mimo dość małych wymiarów przyciąga wzrok również może stanowić subtelny akcent podkreślający klimat kuchni. Baterie kuchenne bezdotykowe mają mechanizm, jaki wyczuwa zbliżone dłonie a także po pewnym okresie wypływ wody jest automatycznie wyłączany, a ponowne uruchomienie baterii odbywa się po powtórnym zbliżeniu dłoni. W przypadku montażu bardziej kłopotliwych baterii termostatycznych czy współpracujących z bojlerem, lub z wyspecjalizowanymi zespołami wkładów filtrujących należy zdać się na autoryzowanego specjalistę. Dla rodzin dbających o oszczędność, która przekłada się także na troskę o środowisko jak również finanse dobrym rozwiązaniem będzie bateria z perlatorem. Posiada ona ceramiczny regulator, jaki sprawia, że po włączeniu z kranu popłynie zimna woda, a niezmieszana, jak w przypadku baterii standardowych. Biorąc pod uwagę systematyczność użytkowania z tego sprzętu, oszczędności mogą okazać się znaczne.