Brodziki prysznicowe – sprawdź wady i zalety!

Osoby posiadające niewielką łazienkę w większości są skazane na brodzik z kabiną prysznicową. Nie mniej jednak doskonałej jakości brodzik z kabina nie odbiega funkcjonalnością klasycznej wannie!
Ważne jest też, aby brodzik służył nam przez dłuższy czas. Należałoby więc zastanowić się nad materiałem, z jakiego jest wykonany. Najmodniejsze i częstokroć wybierane są brodziki akrylowe. Są lekkie, oraz w wypadku podłoża styropianowego jednocześnie wyciszone, ich utrzymanie w czystości nie stwarza kłopotów. Właściwości akrylu umożliwiają również na zachowanie połysku a także intensywnego koloru. Akryl ma bardzo gładką powierzchnię z niewielkim poślizgiem, niezwykle dobrze redukuje hałas spadającej wody i posiada stabilny kolor. Innym oryginalnym materiałem, z jakiego tworzy się brodziki, jest lany marmur. Brodziki wykonane z lanego marmuru są niesłychanie trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia. Stanowi to materiał pochodzący z mieszaniny sproszkowanych minerałów i żywic polimerowych. Lany marmur jest niezwykle gładki w dotyku, nie ma mikroskopijnych porów, nie pochłania zatem wody, a co za tym idzie nie rozwijają się na nim bakterie ani grzyby. Ponadto jest ciepły w dotyku, ponieważ utrzymuje temperaturę otoczenia. Brodziki głębokie natomiast mają tę właściwość, iż mogą posłużyć dodatkowo do wielu innych celów. Wybierane są z reguły przez rodziny z dziećmi, gdyż ich dodatkowe zastosowanie to wanna dla maluchów. Można w nich również zrobić małe pranie manualne. Kolejnym plusem głębokiego brodzika może być narożne siedzenie. To ułatwia kąpiel nie jedynie dzieciom, ale także osobom starym. Warto zastanowić się jednak nad barwą brodzika, ponieważ kolor biały nie jest jedyną możliwą możliwością. Bardzo modne są brodziki konglomeratowe kolorowe – czarne, zielone albo brązowe. Dobrze dostosowany brodzik prysznicowy harmonijnie dopełnia urządzenie łazienki, a dodatkowo daje największy komfort podczas kąpieli. Jeżeli chodzi kształty, nasz wybór jest duży. Zakupimy bowiem również brodziki prostokątne oraz kwadratowe, jak również półokrągłe, okrągłe oraz narożne.

Planując powierzchnię kąpielową w łazience warto wziąć pod uwagę to, jaką dokładnie powierzchnię możemy na nią przeznaczyć. Dokonując taką analizę będziemy mogli optymalnie dostosować wielkość brodzika!
Nie zawsze przecież możemy sobie pozwolić na tak wielki koszt. W takiej sytuacji należałoby zastanowić się, czy najistotniejsza jest dla nas wszechstronność, ciepło i cicha praca (najodpowiedniejszym wyborem będzie wówczas brodzik akrylowy) czy może znaczenie ma przede wszystkim solidność a także prostota pielęgnacyjna (brodzik stalowy). W wypadku brodzików wykonanych z akrylu wiele osób ma obawę o ich trwałość. Nawet, jeżeli podczas powszechnego korzystania na brodziku pojawią się wady bądź odpryski, możemy je w dość krótkim czasie zakryć. Wystarczy zastosować płynny akryl bądź dedykowane produkty do naprawy. Brodziki półokrągłe używane są w mniejszych łazienkach. W dużych możemy pozwolić sobie na wyższą kabinę, z brodzikiem kwadratowym lub prostokątnym. Ostatnio popularne stawały się brodziki o małej wysokości, tzw. niskie, wystające tylko kilka cm ponad posadzkę. Takie modele z pewnością łatwiej jest utrzymać w czystości, w dodatku nadają łazience innowacyjnego charakteru i są właściwe do wysokich kabin. W niskich brodzikach wykorzystywane są odpływy rozmiarze fi-90, dzięki czemu woda spływa błyskawicznie oraz nie wylewa się z brodzika na posadzkę. Płytkie brodziki to świetna opcja dla osób lubiących modernistyczny design. Należałoby jednak pamiętać, iż kupując brodzik prysznicowy, musimy wziąć pod uwagę minimalne wymiary montażowe rozważanego syfonu oraz co się z tym wiąże, potencjalną konieczność wykucia wnęki pod syfon. Jeżeli nie jest to możliwe, należy użyć brodzik kompaktowy, jednak, jeśli pragniemy zostawić dostęp do dołu brodzika, należy dobrać brodzik ze otwieraną obudową. Jeżeli nie mamy w łazience wanny, warto rozważyć brodzik głęboki, przeważnie dostępny z siedziskiem – będzie to właściwe rozwiązanie. Ilość miejsca w łazience przekłada się bezpośrednio na rozmiary danego brodzika, jednak układ oraz stylizacja zależy tylko od twojego gustu i pozostałego wyposażenia toalety.