Domy energooszczędne – czy to dobry pomysł?

Dobra inwestycja to bez wątpienia taka, jaka wcześnie bądź później zacznie owocować. Moim zdaniem bez wątpienia taka lokatą jest budowa energooszczędnego budynku.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać jedynie przez kilka miesięcy (i to z różnym natężeniem), podczas gdy oświetlenie oraz wszystkie wyposażenia elektryczne działają na wysokich obrotach przed pełen rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, by nie było niekontrolowanego napływu chłodnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, iż eksploatacja domu pasywnego jest najtańsza, ich budowa wciąż nie napawa się dużą popularnością. Wywołane jest to wysokimi nakładami finansowymi, które na samym starcie musi ponieść inwestor. Kupno materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy doskonale zaprojektowanym i stworzonym budynku pasywnym nakłady zwracają się jednak już w trakcie pierwszych nastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie opracowanym domem, który zużywa nawet ośmiokrotnie mniej prądu aniżeli dom typowy.

Najważniejszą zaletą budynku energooszczędnego jest ekonomia, którą codziennie dla nas generuje. Jednorazowa inwestycja potrafi się zwrócić już w kilkanaście lat, dlatego moim zdaniem warto!
Porównywalnie jak w przypadku domków pasywnych na ostateczne koszty budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, jakie maja przyczynić się do wysokiego ograniczenia zużycia energii. Budynki energooszczędne mają mniejsze zużycie energii, ogrzewania oraz gorącej wody. Efekt zyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domu, odpowiedniemu usytuowaniu na nieruchomości, izolacji, bądź przemyślanemu układowi wnętrz. Duże przeszklenia umożliwiają maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne a także jego ciepło. Na uwagę zasługuje też użycie kolektorów słonecznych (pozyskujemy dodatkową energię), bądź rekuperatorów, umożliwiających na odzyskiwanie energii z powietrza wydostającego się z budynku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po paru latach. W domach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za znaczące straty energii. Należy również liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto nadmienić, że konstrukcja szkieletowa ścian w zestawieniu z niesłychanie wytrzymałymi fundamentami i posadzką pozwoli uzyskać fantastyczne parametry cieplne ścian. Żeby ograniczyć wykorzystanie mocy, w domach niskoenergetycznych, porównywalnie jak w domkach pasywnych, powszechnie stosuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do zdobywania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak i model budynku ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich dobrze rozumiana. Odnosi się to zwłaszcza do budynków z drewna i tych z bali, które niezwykle często są nazywane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym wyrażeniem. Dobry dom to taki, jaki jest tani w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy budynku z firmą budowlaną zależy od regionu, w jakim budujemy.