Kominek w salonie – luksus dla każdego?

Choć kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domów jednorodzinnych, a piec koza w kamienicach, to lokatorzy bloków także mogą umeblować sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominki elektryczne.
Aranżując salon z kominkiem, należy głęboko się zastanowić nad kierunkiem, w którym ma być zaaranżowane mieszkanie. Przeważnie decyduje o nim projekt pokrywy kominka. Może ona być wyprodukowana w stylu retro z kamienia, kafli bądź cegły lub z produktów przeznaczonych stylowi współczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o analogicznie odpowiedni odcień osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie kluczową dekoracją pomieszczenia, albo także będzie się w nie wtapiał. Warto dodatkowo pamiętać, iż wbrew powszechnym opiniom kominek można zastosować także we mieszkaniach klasycznych, jak oraz niekonwencjonalnych. Istotne znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma też wybór rodzaju kominka. Tutaj producenci proponują kominki zamocowane do ściany, kominy dwustronne albo kątowe. Jeśli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne zrealizowanie obudowy kominka, obok naturalnego kamienia możemy wyszukać również prostą, ale niezwykle efektowną cegłę albo oryginalne kafle, jakie wprowadzą do naszego domu klimat wiejskiej chaty. Bywa także, że obecność kominka w pomieszczeniu jest wyeksponowana przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy czy kontrastującym również pod względem faktury, ale i także odcienia wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Kominek często lokalizuje się także przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez jaką zwykle uchodzi najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka umożliwi zminimalizować te straty. Ponadto takie rozwiązanie pozwala wybudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania bądź wypoczynku na świeżym powietrzu.

Wybrane obudowy kominka umożliwiają nam aranżować wnętrze. Chociażby, na przykład w momencie kiedy go nie wykorzystujemy, możemy ozdobić go dużymi świecami, które będą świetnie wyglądać oraz tworzyć klimat całego mieszkania w tymczasowym zastępstwie żywego ognia.
Należy jednak pamiętać, że powiązanie ciemnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej użyć jeden z jaśniejszych kolorów drzewa – ewentualnie użyć ciemne drzewo, za to pomalować obudowę kominka na biało. Należy też pamiętać, że kominki opalane drewnem potrzebują miejsca na gromadzenie opału. Ponadto należy troszczyć się o ogień, natomiast to wiąże się z koniecznością znoszenia drewna. Najlepiej więc, żeby miejsce skupiania drzewa nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zadeklarujemy, trzeba pamiętać, iż jego wykończenie powinno tworzyć całość ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy wygląd innowacyjny albo tradycyjny, kominek może być głównym punktem naszego salonu. Projektując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne ustawienie wobec siebie telewizora, kominka a także mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor a także kominek koło siebie, w pokoju zamiast sfery relaksu zapanuje estetyczny nieład. Architekci wnętrz sugerują ulokowanie komina i telewizora na przeciwstawnych sobie ścianach, tak aby image salonu stanowił harmonijną całość. Bezpieczne i komfortowe w obsłudze są także kominki elektryczne Analogicznie jak urządzenia ekologiczne nie potrzebują uzupełniania opału czy odprowadzania spalin, w tym przypadku jednak nie dochodzi nawet do powstawania płomienia.