Meble kuchenne na wymiar – sprawdź wady i zalety!

Meble kuchenne kupujemy raz na kilka – kilkanaście lat. Warto, by przez cały ten czas meble wyglądały elegancko oraz efektownie. Moim zdaniem jest to ważny czynnik, dla jakiego należałoby zakupić meble z górnej półki.
Wykonując remont kuchni należy wspominać o paru podstawowych aspektach. Nie montujmy płyty grzewczej ani zlewu przy samej ścianie. Takie położenie nie tylko wpływa na ograniczenie naszych ruchów podczas prowadzenia prac w kuchni, ale także może mieć wpływ na uszkodzenie ściany przez zachlapanie jej wodą lub pryskającym podczas gotowania wrzątkiem. Taki kąt ciężko utrzymać w czystości i jest mało wygodny. Aranżując kuchnie na wymiar, zadbajmy żeby zostawić zawsze kawałek pustego blatu przy ścianie zamykającej ciąg kuchenny. Dopełnieniem tej doskonałości są również fronty i blaty, jakie można bez problemu zestawić z wykonywanymi szafami wnękowymi a także pozostałymi detalami wyposażenia domu. Korpusy mebli na wymiar również przygotowane są z płyty laminowanej, jednakże jej trwałość jest niewątpliwie wyższa. Średnia grubość takiej płyty to 18 mm, zabezpieczona dodatkowo okleiną PCV, jaka umożliwia wysoką odporność mebli przez bardzo długi czas. Kuchnia z ustawieniem mebli w literę U to znakomite rozwiązanie zwłaszcza do dużych kuchni. Rozstaw mebli kuchennych na 3 ścianach to bardzo duża powierzchnia do gotowania oraz przechowywania. Zapewnia także ogromną swobodę aranżacyjną oraz projektową. W tym przypadku nie musimy się martwić o miejsce i jak najkorzystniejsze połączenie ze sobą poszczególnych przestrzeni, ponieważ dysponując dużym wnętrzem oraz projektując kuchnię na wymiar, możemy sami zdecydować ile przestrzeni poświęcić na każdą spośród nich. Kuchnia w kształcie L to doskonałe rozwiązanie, jakie umożliwia a także pozwoli na skuteczne wykorzystanie narożnika pomieszczenia, poprzez zamontowanie tam głębszych szafek czy zlewu. To również odpowiednie rozwiązanie do niewielkich kuchni, w jakich nie ma możliwości ulokowania szafek na przeciwnych ścianach. W kuchni w kształcie litery L przeważnie jest miejsce na stolik, który dla wielu osób stanowi bardzo ważny mebel kuchenny.

Wygoda i funkcjonalność projektowanych kuchni gwarantuje niezapomniane chwile spędzone w gronie przyjaciół. Uważam, że jest to wystarczający powód, dla którego warto zainwestować w kuchnie robioną na wymiar.
Konserwacja mebli fornirowanych jest względnie łatwa. Najlepiej sprzątać meble bez użycia detergentów – za pomocą wilgotnej szmatki albo z niewielkim dodatkiem delikatnego płynu bądź mydła. Odradza się sięgania po modne spraye do zwalczania kurzu, jakie mogłyby odbarwić fornir, jak również zabronione jest wykorzystywanie środków czystości z amoniakiem, alkoholem lub acetonem. Po oczyszczeniu mebli trzeba przetrzeć je suchą szmatką, zwłaszcza na krawędziach, aby uniknąć chłonięcia wilgoci. Do sprzątania zanieczyszczeń nie swobodnie stosować szorstkich materiałów, ani żadnych przedmiotów o ostrych krawędziach, bowiem może to doprowadzić do zniszczenia forniru. Wyjątkowa, wielofunkcyjna wyspa na wymiar stworzona z kolorowej, lakierowanej płyty zawiera nie tylko stanowisko do przyrządzania posiłków, czyli płytę grzewczą, ale także blat roboczy a także miejsce do konsumowania posiłków. Strefa przyrządzania obiadów to miejsce dla naczyń i sztućców wykorzystywanych bezpośrednio w procesie przygotowywania jedzenia, desek do krojenia, a także dla wszelkiego rodzaju robotów, blenderów. Wyjątkową popularnością napawają się również zestawy kuchenne z płyty MDF. Lepszej jakości meble z płyt MDF będą już trochę droższe w zakupie, natomiast ich trwałość a także komfort użytkowy okażą się znacznie większe. W przypadku ostatnich szafek w ciągu kuchennym warto zamontować listew dystansową między meblem a szafką, by móc otworzyć drzwi szafki na całkowitą szerokość. W przypadku kuchni dwurzędowych podział stref wygląda trochę inaczej, ale istotne, żeby był logiczny a także nie powodował kolizji podczas pracy kilku osób. Kuchnie dwurzędowe to dobre rozwiązanie także wówczas, jak w kuchni gotują, co najmniej 2 osoby. Należy natomiast zwrócić uwagę na to, żeby obustronne otwarcie szafek po obu częściach kuchni nie utrudniało swobodnego poruszania się po pomieszczeniu.