Oczko wodne – sprawdź najważniejsze korzyści!

Oczko wodne to nie jedynie świetny element aranżacji naszej działki. Oczko może tworzyć miejsce gdzie świetnie się zrelaksujemy oraz przyjemnie spędzimy czas.
Zanim ruszymy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały: drobny kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od ustalenia kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym bądź liną, dzięki którym swobodniej będzie można oszacować kształt oraz wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszelkich prac potrzebne są poziomica, sznur do wyznaczania poziomu wody. Rozważyć także należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Oświetlenie oczka wodnego można przygotować w formie lamp stacjonarnych stawianych na brzegu albo jako światło dna, z lampami umieszczonymi pod wodą. Większość lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem problemu może być rozłożenie nad stawem siatki ochronnej, ewentualnie systematyczne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno pochłaniającym zajęciem. Małe oczko wodne możemy też zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, pośród krzaków, jakie zapewnią przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, żeby w takich niewielkich pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Istotne jest również właściwe ochronienie foli – dzięki temu obniżamy niebezpieczeństwo zniszczenia jej przez ostre kamienie i solidnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy również skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy a także folii zabezpieczających przed korzeniami.

Stworzenie oczka wodnego to nic trudnego! Do pracy niezbędne są podstawowe narzędzia, trochę chęci. Warto zapoznać się z naszym artykułem, żeby uniknąć podstawowych błędów.
Wielkość oczka winna być dobrana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po działce. Jego rozmiar należałoby dobrać tak, by zbiornik akcentował jedynie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do uformowania wzniesień, na jakich posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje szkodliwe i przeciwdziałają patologicznemu rozwojowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej rozłożyste liście ograniczają dostęp oświetlenia do podłoża stawu, a tym samym ograniczają rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można także rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one również ograniczają proces rozwoju glonów oraz sinic. Jest to szczególnie ważne, jeśli przygotowujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie wystarczyć. W takim przypadku odpowiednim wyjściem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, którego kluczową wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać także dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo brzegi zbiornika wodnego płotkiem lub murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, umiejscowionej płytko pod zwierciadłem wody, żeby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem używania gotowej formy jest to, iż da się w ten sposób zrobić jedynie niewielkie oczko, ponieważ gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 160 cm w najdłuższym wymiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dostosowując ich wariant do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie olśniewa, bawi, poprawia Twój nastrój oraz klimat, bo nawilżają powietrze i przynosi orzeźwiającą świeżość w upalne słoneczne dni. Styliści ogrodów zalecają, by oczko wodne było zlokalizowane w strategicznym miejscu naszej posesji, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, aby staw zgrał się z zielenią ogrodu i pasował do całej kompozycji otoczenia. Trzeba zaznaczyć, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kontury brzegów.