Oświetlenie łazienki – postaw na innowację!

Oprawy sufitowe to dobry wybór do nowoczesnych toalet, jakie zostały zaaranżowane w stylu minimalistycznym – ładnie komponują się one z całą aranżacją toalety.
Dzisiaj na rynku można wybierać pośród ogromnej ilości różnego typu lamp łazienkowych, które zostały opracowane a także wykonane w bardzo różnej estetyce. Oryginalne kinkiety z wielką liczbą korali a także kryształków znakomicie sprawdzą się w toaletach urządzonych w stylu glamour, jednak eleganckie plafony sufitowe będą dobrym wyborem do wnętrz w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Ponadto ostatnio niesłychanie modny jest też trend industrialny, gdzie króluje metal, beton a także odcienie szarości. Do takich toalet warto pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą oraz zniszczoną, która idealnie uzupełni całości ciekawej aranżacji. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku światła łazienkowego jest zastosowanie źródeł światła LED. Jest to bardziej efektywne rozwiązanie, aniżeli wykorzystanie zwykłych żarówek. Wpływa korzystnie na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co istotne, takie źródła światła są także bardziej wytrzymałe na uszkodzenia bądź wilgotność. Dobór oświetlenia LED to także ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, iż toaleta jest także miejscem relaksu, w którym pragniemy się odprężyć po trudach dnia. Warto więc zbudować w niej klimat służący wypoczynkowi, a w tej sferze zalety oświetlenia są ważne. W sklepach są dostępne taśmy LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, które zainstalowane w obudowie wanny, w podłodze lub w ozdobnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co bardzo istotne promieniowanie powinno być tak zaplanowane, by ograniczyć, a najlepiej wyeliminować, efekt olśnienia. Z zastosowaniem konwencjonalnych źródeł oświetlenia jest to bardzo trudne. Trochę lepiej sytuacja prezentuje się przy źródłach oświetlenia LED, szczególnie jeśli oprawy oświetleniowe mają zamontowane matowe przesłony. Świetnie pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w jakich współczynnik olśnienia jest niewątpliwie najniższy. Prawidłowo dostosowane światło to gwarancja niezwykłej aranżacji, jednak przy oświetleniu łazienki bezwzględnie trzeba mieć jeszcze na uwadze bezpieczeństwo.

Oświetlenie łazienkowe stanowi częstokroć o charakterze naszej toalety. Inaczej wyglądają wnętrza podświetlone punktowym sufitowym światłem, odwrotnie bocznymi kinkietami, a jeszcze inaczej dekoracyjnymi lampami w kształcie kryształowych żyrandoli.
Kupując baterię wannową lub prysznicową nie zapomnijmy, iż na oszczędzanie wody ma wpływ również głowica prysznicowa. Jeżeli jest właściwie zaprojektowana, poprawia oszczędność wody bez obniżania komfortu kąpieli. Dodatkowo w wybranych rozwiązaniach można skonfigurować nawet pięć różnych strumieni wody. Umożliwiają one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak także mocne – w formie batów wodnych. Do wyboru mamy również baterie wannowe stojące na brzegu wanny w specjalnych otworach lub wolnostojące. Różne moduły baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy więc, czy równie długa gwarancja obejmuje jednocześnie głowice czy przełączniki. Warto też upewnić się, gdzie dany produkt został zrobiony. Zdarzają się niestety takie firmy, jakie kupują kontenery towarów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym wypadku – podmieniają głowice na lepsze i sprzedają, jako artykuł Polski. Niektóre z takich baterii przetrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej warstwa zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Należałoby przy zakupie pamiętać, że solidni producenci na własne produkty udzielają przeważnie dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne różnorodne odcienie – od typowego chromu czy złota, przez eleganckie – czerń albo biel, aż po oryginalne – czerwone, lazurowe, a nawet zielone. Przy aranżacji pomieszczenia należy przewidzieć umieszczenie przyłączy wody pod właśnie dobrany przez nas model baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych warto kierować się regułą: że im więcej waży, tym lepiej. To oznacza im większa bateria, tym wytrzymalsza a także szczelniejsza. Baterie o wyższej wadze posiadają grubsze ściany, dzięki czemu są mniej wrażliwe na różne temperatury wody. Ciężko sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach łazienkę bez baterii. Obecnie na rynku do kupienia jest taka różnorodność najprzeróżniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien i kabin prysznicowych, iż jedynym ograniczeniem może tu być tylko i wyłącznie budżet, który zamierzamy wyłożyć na baterie.