Stelaże podtynkowe – sprawdź jak uniknąć błędów!

Podwieszone urządzenia sanitarne robią wrażenie lekkich, co wpływa na aranżację ubikacji. Dodatkowo stelaże podtynkowe ułatwiają zachowanie łazienki w czystości. Wygodne jest szczególnie mycie posadzki, której powierzchnia nie jest ograniczona akcesoriami sanitarnymi.
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wtedy podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się szczególnie awaryjności instalacji schowanej w ścianie. Obecnie rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni wygodne, odpowiednio odporne, a ponadto – podnoszące elegancję oraz funkcjonalność łazienki. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego klimatu i wydaje się być przestronniejsze. Jednak, aby móc cieszyć się taką właśnie ubikacją, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże wydatki, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, jakiego chcemy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Dobrą zasadą jest, że im bardziej nietypowy stelaż (płytki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast zauważyć, że w większości przypadków większy wydatek zakupowy wynagradzany jest ostatecznym stylem a także praktycznością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy jednak, czy stelaż został w sposób odpowiedni zainstalowany. Potencjalna nieszczelność, która zostanie odkryta już po wykonaniu zabudowy, może przysporzyć nam wielu problemów. Dobór określonej wysokości zabudowy stelaża determinuje o późniejszej lokalizacji wyłączniku spłukującego wodę. Przy niewielkiej zabudowie stelaża klawisz będzie przysłaniała podniesiona deska od wc. Rozwiązanie to ma swoje wady a także zalety, co świadczy o potrzebie dobrania go do indywidualnych preferencji.

Systemy podtynkowe pozwalają na ukrycie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym też spłukujących. Widoczne zostają tylko przyciski spłukujące do WC, które obecnie produkowane są w eleganckich stylistycznie odmianach.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do mis WC. Jednocześnie ich wykorzystanie w łazience jest wyjątkowo estetyczne a także funkcjonalne. Umieszczenie podwieszanej miski WC czy bidetu zapewnia wrażenie większej przestronności pomieszczenia, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika a także przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie higieny również samej ceramiki, jak również posadzki w jej pobliżu. Wybierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają jednakowo przez co łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – dedykowane są do montowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Charakteryzują się przede wszystkim dużo łatwiejszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, jaka jest zrobiona ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można zainstalować również w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w profesjonalne wsporniki, które ułatwiają montaż. Należałoby podkreślić, że możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest zazwyczaj zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy również wykorzystać płyty pokrywające innego gatunku jak np. płyty osb, jakie dzięki wyższej wytrzymałości w zestawieniu z płytami G-K mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy uzyskać oczekiwane w łazience półki czy możemy zbudować wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zlokalizować oraz obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w małych łazienkach.