Umywalki łazienkowe – czy to dobry pomysł?

Chcąc wykonać wyjątkową przestrzeń łazienki dla dzieci, warto zastanowić się nad takimi formami oraz odcieniami, które ożywią ich wyobraźnię. Na uwagę zasługują umywalki w rozmiarach i kolorach nawiązujących na przykład do rozkwitających kwiatów.
Z uwagi na system montażu w ofercie producentów ceramiki sanitarnej dominują umywalki ścienne. Są najpopularniejsze a także wygodne w montażu, a syfon można ukryć za pomocą postumentu, półpostumentu czy szafki pod umywalkę. Ostatnio na popularności zyskują jednak umywalki nablatowe. Instalowane bezpośrednio na blacie lub częściowo wpuszczane w blat, porównywalnie jak zlewy kuchenne, pozwalają zabudować powierzchnię poniżej i tym samym stworzyć sporo miejsca do gromadzenia np. środków higieny lub zapasu kosmetyków. Inne popularne modele to umywalki podblatowe, umywalki półblatowe, umywalki wpuszczane całkowicie w blat tak, iż cała umywalka leży poniżej jego krawędzi. Dobór materiału, z jakiego została wykonana umywalka również ma istotne znaczenie. Dużo modeli jest także okrytych specjalnymi antybakteryjnymi powłokami, jakie zdecydowanie ułatwiają zachowanie umywalki w czystości. Najpopularniejszym materiałem pozostaje nadal ceramika. Jest to surowiec wytrzymały na zarysowania, mocny i trwały. Szklana umywalka świetnie wpisze się w trend modernistyczny, skandynawski czy minimalistyczny. Można również postawić na umywalki metalowe bądź drewniane. Jednakże, jeżeli chodzi kształt, aktualnie właściwie nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Dużym zainteresowaniem cieszą się szafki łazienkowe dopasowane do umywalki, kupione od razu z armaturą, co pozwala na zachowanie jednolitego stylu. Jeśli chodzi o ceny mebli łazienkowych to są one różne oraz zależą od tego, z jakich surowców zostały one wykonane oraz jakiemu kierunkowi aranżacyjnemu odpowiadają.

Umywalka to jeden z najistotniejszych aspektów toalety. Znajdujące się w ofercie umywalki łazienkowe, stworzone z szlachetnej ceramiki, wyróżniają się wieloma cechami spośród pozostałej armatury łazienkowej
Umywalki kamienne są bardzo piękne, ale również kosztowne. Świetnie pasują zarówno do pomieszczeń nowoczesnych, jak i klasycznych. Przeważnie wykonuje się je z marmuru, dolomitu, onyksu i piaskowca. Są niewrażliwe na porysowania a także ciężko je potłuc. Jednak decydując się na kamienną umywalkę, trzeba liczyć się z jej sporym ciężarem i z koniecznością częstego mycia. Mydlany kamień jest, bowiem niesłychanie widoczny na kamiennej powierzchni. W niewielkich łazienkach, doskonale sprawdzają się umywalki kątowe, podwieszane albo też z wydłużonymi bokami, jakie tworzą po bokach ceramiczne półki. Łazienki powinny być wygodne i bezpieczne, szczególnie jak korzystają z nich osoby niepełnosprawne oraz starsze. Występuje szereg rozwiązań, które należałoby zastosować, żeby ułatwić takim osobom użytkowanie z toalety. Najważniejsze, aby w takim wnętrzu znajdywał się natrysk, a nie wanna. Do wyposażenia toalety należy dodać także specjalne maty antypoślizgowe oraz dywaniki na przyssawki, które ochronią przed upadkiem. Umywalki drewniane – pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia surowca i zastosowania właściwych jego gatunków – drewno wbrew pozorom jest surowcem nadającym się na umywalkę. Najczęściej używa się do tego celu gatunki tropikalne. Bez względu na to, jak wielką wybierzemy umywalkę do toalety, potrzebujemy na nią najmniej 50 cm, by można było łatwo się poruszać podczas mycia, golenia, czesania. Umywalki powinny być praktyczne i dopasowane do stylu toalety, więc warto sporządzić analizę naszych potrzeb. Zanim wybierzemy właściwą umywalkę, należałoby przeprowadzić na kartce projekt aranżowanego wnętrza. By łazienka była funkcjonalna, należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy akcesoriami sanitarnymi. Odpowiednie rozplanowanie wnętrza toalety zapewni nam wygodę oraz bezpieczne użytkowanie.