Jaką pompę cyrkulacyjną wybrać?

pompa wody

 

Nie wszystkie gospodarstwa domowe posiadają podłączenie ciepłej wody. Jest tak zazwyczaj w domach jedno czy wielorodzinnych. W takich przypadkach instalacja wodna musi być wyposażona w specjalne urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie nieprzerwanego obiegu wody od podgrzewacza do jej ujścia.  Urządzeniami, które są za to odpowiedzialne, są właśnie pompy cyrkulacyjne. Na rynku modeli tych właśnie produktów jest bardzo dużo. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć te najbardziej popularne! Zapraszamy!

 

Pompy cyrkulacyjne dobrej jakości!

Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważna jest możliwość użytkowania ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu. Umieszczenie w instalacji pompy cyrkulacyjnej to nie tylko gwarancja ciepłej wody, dostępnej zaraz po odkręceniu kranu. Dzięki temu, że woda wciąż się przemieszcza, nie rozwijają się w rurach groźne dla zdrowia bakterie.

Warto wspomnieć także o tym, że dzięki temu, że woda nie stygnie w rurach, jest wciąż ciepła, nie marnuje się jej. W innym przypadku zanim z podgrzewacza dopłynie ciepła woda, kilka czy kilkanaście litrów wody zostanie zmarnowanych, co oczywiście przekłada się na oszczędności związane z jej zużyciem oraz jest podejściem proekologicznym.

Pompy cyrkulacyjne ze względu na swoje przeznaczenie muszą być wykonane ze szlachetnych materiałów i posiadać atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który jest potwierdzeniem, że dany produkt nadaje się do kontaktu z wodą pitną. Dobre pompy cyrkulacyjne zazwyczaj w swoim składzie posiadają takie materiały jak: żeliwo, stal AISI 304, stal krzemowa i ceramika.

pompa cyrkulacyjna

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pompy cyrkulacyjnej?

Przed wyborem pompy cyrkulacyjnej c.w.u warto zwrócić uwagę czy na pewno posiada wszelkie niezbędne certyfikaty, świadczące o tym, że nadaje się do kontaktu z wodą pitną. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ brak takiego atestu rzutować może na jakość wypływającej z kranu wody. Polecanymi pompami przez fachowców są te, posiadające silnik asynchroniczny, który nie wymaga ochrony przed przeciążeniem. Wydajność takiej pompy cyrkulacyjnej jest zazwyczaj regulowana przy pomocy 3- pozycyjnego przełącznika. Dzięki przełącznikom można z łatwością dostosować pracę pompy do charakteru danej instalacji.

Na rynku dostępne są także pompy cyrkulacyjne, które posiadają aż 6 prędkości obrotowych oraz tryb ECO. Biorąc pod uwagę materiały z jakich dobre pompy są wykonywane, powinny znaleźć się w składzie materiałowym: żeliwo pokryte od wewnątrz szkliwem, aluminiowa obudowa silnika, ceramiczne wały, ceramiczne łożyska oraz stalowe półśrubunki. Pompy cyrkulacyjne, które znajdują się na rynku, możemy ogólnie podzielić na te elektroniczne oraz te, które posiadają przełączniki.

Decydując się na zakup pompy C.O. powinno wybrać się produkt, który posiada gwarancję, wszelkie atesty oraz pochodzi od znanych i sprawdzonych na rynku producentów. Cena jest istotna, jednak nie powinna być ona determinantem skłaniającym do zakupu danego modelu, a jego parametry techniczne.

Nie przegap